Simple Plug-and-Play Installation Has Your Device Connected in Minutes
Designed for Installation on a DIN Rail
Add a surveillance camera, wireless access point, VoIP phone, outdoor kiosk, smart lights or other PoE (Power over Ethernet) device to your home or office network, even if your network switch doesn't support PoE. Instead of making an expensive upgrade to a PoE switch, you can use this single-port PoE++ injector to send 90W of power, as well as Gigabit Ethernet data, through your existing Cat5e/6/6a cabling. It is recommended for outdoor applications, such as LED lights, security cameras and heater elements.
Saves You Time and Money on Unnecessary Equipment Updates
This compact PoE plus injector delivers 10/100/1000 Mbps (1 Gbps) of data and up to 90W of power using existing Cat5e/6/6a cables. That means, in addition to not buying a new PoE network switch, you also don't need to install new AC power lines and electrical outlets. This cost-effective midspan injector sends DC power and Ethernet data through your Ethernet cable, cutting down on cable clutter, equipment costs and installation time and labor.
Expand Your PoE Network Up to 328 ft.
Color: BlackForm Factor: DIN rail mountableManufacturer Product Line: Eaton Tripp Lite SeriesModel: Industrial Gigabit Ethernet PoE injector, 90W PoE++, 802.3bt, Midspan, -40C to +75C, IP30 housing, Dual 24~57VDC , DIN rail, 1 Port
Power Provided: 90Voltage Provided: DC 24 - 57V