AVR protects your equipment from incremental hardware damage, data loss and performance problems caused by brownouts and overvoltages. The SMART1500LCDTXC can correct brownouts as low as 92V and overvoltages as high as 150V back to nominal 120V power continuously, all while keeping the battery fully charged and ready to take over in case of power failure.